Jak se projevuje nedostatek vitaminu D a čím ho suplementovat?

Vitamin D je pro naše tělo velmi důležitý, přesto velká část populace má tohoto vitamínu nedostatek. Jak se tento nedostatek projevuje a jak vitamin D suplementovat?

OBSAH

Vitamin D a jeho úloha pro člověka

Vitamin D je důležitým vitamínem, který hraje klíčovou roli v našem zdraví. Jeho hlavní zdrojem je sluneční světlo, které působí na naši kůži a pomáhá tělu syntetizovat vitamin D. Nicméně, řada lidí trpí nedostatkem tohoto vitamínu, zejména v období s omezeným slunečním zářením. Příčiny nedostatku vitaminu D mohou být různé, včetně nedostatečné expozice slunečnímu světlu, nedostatečného příjmu kvalitních potravin nebo problémů se vstřebáváním vitamínu D v těle.

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D?

Nedostatek vitaminu D může mít řadu příznaků a projevů. Mezi nejběžnější příznaky nedostatku vitaminu D patří únava a ospalost. Nízké hladiny vitaminu D mohou také přispět k pocitu deprese a náladových výkyvů. Dalším možným projevem je zvýšené pocení, zejména ve spánku. Nedostatek vitaminu D může také oslabit imunitní systém a zvýšit náchylnost k infekcím a nemocem.

Jak zjistím, že mám nedostatek vitaminu D?

Pokud se domníváte, že trpíte nedostatkem vitaminu D, je důležité navštívit lékaře, který provede krevní test a určí vaše aktuální hladiny vitaminu D. Pokud se potvrdí nedostatek, může lékař doporučit suplementaci vitaminu D.

Suplementace vitaminu D

Suplementace vitaminu D je běžným způsobem, jak zvýšit hladiny tohoto vitamínu v těle. Existuje několik forem vitaminu D na trhu, včetně vitaminu D3 (cholekalciferol) a vitaminu D2 (ergokalciferol). Vitamin D3 je obecně považován za účinnější formu pro suplementaci. Kromě suplementace je také důležité se snažit zvýšit příjem vitaminu D přirozenou cestou – pravidelně chodit na slunce, konzumovat potraviny, které jsou na vitamin D bohaté. Mezi tyto potraviny patří losos, sleď, tuňák, vejce a mléčné výrobky. Velký výběr vitamínu D najdete na Lekarna.cz.

Dávkování vitaminu D

Dávkování vitaminu D se liší v závislosti na individuálních potřebách a úrovni nedostatku v těle. Nejlepším přístupem je konzultace s lékařem, který vám přesně určí doporučenou dávku vitaminu D. Nadměrná suplementace vitaminu D může vést k předávkování. Mezi příznaky předávkování vitaminu D patří zvracení, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, nadměrné pocení, ospalost.

TOP produkty s vitaminem D

PREVENTAN Komplex D3 1000IU 120 tablet

Přípravek obsahuje extra silnou kombinaci 6-ti látek pro podporu imunity.

MEDPHARMA Vitamin D3 2000 I.U. 107 tobolek

Doplněk stravy, který napomáhá posílení imunity, pro lepší stav kostí a svalů.

Pilulka Selection Vitamín D3 2000 I.U. 110 kapslí

Vitamín D3 podporuje fungování imunitního systému, udržuje normální stav kostí a zubů a napomáhá k udržení normální činnosti svalů.

Kde koupit vitamin D?

Velký výběr vitamínu D najdete na Lekarna.cz. Zde si vyberete levné a kvalitní doplňky stravy a také můžete pořídit Preventan s vitaminem D3, který podporuje imunitu a zároveň s ním doplníte tento potřebný vitamin. Více informací o Preventanu získáte v článku: Recenze: Preventan Komplex D3 1000 IU 120 tablet. Vitamin D koupíte také na Dr.Max nebo na Pilulka.cz.

Šťastný výběr 🙂

Hrasekvlusku.cz
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/

ZNAČKY:

Hrasekvlusku.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0