Jak na naklíčení semínek? Do článku jsem připravila zajímavé a podrobné informace, které zaujmou zejména začátečníky. Jestli vás zajímá, jaká semínka nebo nádoby koupit na klíčení, je tento článek pro vás ten pravý.

OBSAH

Proč jíst klíčky?

Klíčky jsou malé, ale výživné poklady, plné vitamínů, minerálů a enzymů. Při klíčení semínek dochází ke zvýšení obsahu živin, což činí klíčky lehce stravitelné a bohaté na esenciální živiny. V klíčcích jsou zastoupeny vitamíny A, B, C a E, což podporuje imunitní systém, zlepšuje trávení a poskytuje tělu potřebné antioxidanty. Jsou bohatým zdrojem bílkovin a vlákniny.

Co klíčky tělu dávají?

Klíčky mohou přinést řadu benefitů pro zdraví, mezi které patří posílení imunity. Dostatečná konzumace klíčků podporuje trávení, snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje kondici vlasů, nehtů a pokožky a také pomáhá chránit před chronickými nemocemi.

Jak chutnají naklíčená semínka?

  • Ředkvička: Naklíčená ředkvička má pikantní a osvěžující chuť, která dodává do jídel nádech štípavosti. Semena ředkvičky v BIO kvalitě najdete na Notino.cz.
  • Mungo Fazole: Mungo klíčky mají jemnou oříškovou chuť, která přidává do pokrmů nutriční hodnotu a lehkost. Kvalitní semínka najdete na Lekarna.cz.
  • Hrášek: Naklíčený hrášek je sladší a šťavnatější, výborně se hodí do salátů nebo jako ozdoba polévky či těstovin. Kvalitní BIO hrášek na klíčení najdete na Lekarna.cz.
  • Řeřicha: Naklíčená řeřicha má jemnou a oříškovou chuť, která se skvěle hodí do salátů a sendvičů. Vynikající semínka řeřichy najdete na Notino.cz.
  • Brokolice: Brokolicové klíčky jsou svěží a bohaté na vitamíny, s lehkou chutí, která je podobná samotné brokolici. Kvalitní semínka najdete na Lekarna.cz.

Jak si vybrat nádobu na naklíčení semínek?

Jak naklíčit semínka?

Výběr semen

Před tím, než začnete, vyberte si semínka. Vybrat si můžete například mungo fazole, hrášek, ředkvičku, řeřichu, brokolici a další zajímavá semínka. Podrobnější informace jsem připravila do článku: 7 Tipů na nejlepší semena na domácí klíčení. Na klíčení semen zvolte vhodnou nádobu. Zvolit můžete nakličovací misku nebo sklenici. Konkrétní tipy na druhy nakličovacích misek nebo nádob jsem připravila do článku: V čem klíčit semínka doma? Zkuste nakličovací misky i nádoby.

Výběr nakličovací nádoby

Miska na klíčení (BIO miska): Miska je nejjednodušší a cenově velmi dostupná pomůcka pro klíčení semen. Stačí ji naplnit semínky a vodou a nechat klíčit. Biomiska je vhodná pro klíčení na vrstvě navlhčeném papírovém ručníku (velmi vhodné pro řeřichu nebo rukolu). Díky svému designu udržuje optimální vlhkost a umožňuje snadné oplachování klíčků. Cenově dostupnou misku najdete na Alza.cz.

Sklenice na klíčení: Sklenice je jednoduchá pomůcka pro klíčení semen. Stačí do ní nasypat semínka a vodou a zakrýt ji gázou nebo plátýnkem. Sklenice jsou ideální pro klíčení ve vodě. Transparentní povrch umožňuje sledování procesu klíčení, ať už klíčíte semínka ve vodě nebo na bavlně. Kvalitní sklenice je vyrobena ze zdravotně bezpečného skla. Hodí se pro klíčení zeleniny, luštěnin, obilovin nebo bylin (sklenice nejsou vhodné pro řeřichu a rukolu). Vybrat si můžete také designovou sklenici na klíčení. Velký výběr designových sklenic na klíčení najdete na Alza.cz.

Jak na klíčení: Návod na klíčení v misce

  • První den: Ponořte semena do vody tak, aby byla kompletně ponořena. Nechte je namáčet po dobu uvedenou na obalu. Po skončení namáčení opláchněte semena vodou a rovnoměrně je rozprostřete na nádobu určenou pro klíčení. Nádoba by měla být umístěna na rovném povrchu (pokojová teplota kolem 20 °C), mimo dosah přímého slunečního záření a zdrojů tepla.
  • Další dny: Zalévejte semena vodou minimálně 2x denně (ráno a večer). Zalévejte také, když semena začínají vysychat. Při teplém počasí je třeba semena zalévat častěji. Díky speciální úpravě můžete zalévat pouze horní část nádoby, a přesto se dostane dostatek vody i k semínkům ve spodní části.
  • Sklizeň: Rychlost růstu klíčků závisí na specifických vlastnostech klíčícího semene a okolní teplotě. Klíčky vyjměte z nádoby a buď je ihned konzumujte, nebo je uchovávejte v chladničce, kde se jejich růst výrazně zpomalí.

Jak na klíčení: Návod na klíčení ve sklenici

  • První den: Umístěte semena do sklenice, utěsněte víčko, zalijte je dostatečným množstvím vody, která má dosáhnout minimálně tří čtvrtin objemu nádoby. Nechte semena namáčet po dobu uvedenou na obalu. Po skončení namáčení důkladně opláchněte semena vodou. Poté obraťte sklenici dnem vzhůru a několikrát ji protřepte, aby veškerá přebytečná voda odtékala. Postavte sklenici na kovový stojan se sklonem a víčkem dolů tak, aby přebytečná voda mohla stékat do keramické misky podstavce. Sklenici umístěte na rovný povrch (teplota okolo 20°C) chráněný před přímým slunečním světlem a zdrojem tepla.
  • Další dny: Pravidelně promývejte semena, aby se udržela jejich vlhkost a podpořilo se rychlé klíčení. Víčko sklenice není nutné odstraňovat při zavlažování semen. Naplňte sklenici vodou přes sítko a počkejte 1–2 minuty, vodu vylejete. Poté vrátíte sklenici zpět na keramický podstavec. Semena pravidelně oplachujte alespoň dvakrát denně (ráno a večer). Dbejte, aby nevysychala. Stejně jako první den, opatrně protřepte sklenici při každém oplachování.
  • Sklizeň: Rychlost růstu klíčků závisí na specifických vlastnostech klíčícího semene a okolní teplotě. Vyjměte klíčky ze sklenice a buď je okamžitě konzumujte, nebo je uchovávejte v chladničce, kde se jejich růst výrazně zpomalí. Před konzumací opláchněte semena vodou.

Sběr klíčků a skladování

  • Sběr: Jakmile klíčky dosáhnou požadované délky, mohou být sklizeny. Opláchněte je pod tekoucí vodou a odstraňte přebytečnou vodu.
  • Skladování: Klíčky lze skladovat v chladničce v uzavřené nádobě. Je vhodné konzumovat je co nejdříve po sklizni.

Jak naklíčená semínka použít?

Klíčky lze konzumovat nejlépe syrové nebo vařené. Lze je přidat do salátů, pomazánek, polévek, omáček nebo mohou být jako součást hlavního jídla.

  1. Salát s klíčky: Smíchejte různé klíčky (ředkvička, mungo, hrášek) s rajčaty, avokádem a dresinkem.
  2. Wrap s klíčky: Do tortilly dejte vaši oblíbenou zeleninu, bylinkový dip, dresink a klíčky. Přidat můžete také maso (například kuřecí nebo krůtí).
  3. Smoothie s řeřichou: Do ovocného smoothie přidejte klíčky řeřichy a řádně rozmixujte.
  4. Sendvič s klíčky: Opečte toastový chléb nasucho na pánvi. Chléb potřete avokádem, plňte rajčetem a klíčky brokolice.
  5. Hummus s klíčky: Do domácího hummusu přidejte naklíčené mungo fazole.

Nádoby na klíčení za dobrou cenu najdete na Alza.cz.

Šťastný nákup. 🙂

Hrasekvlusku.cz

Hrasekvlusku.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0