Osobní zkušenost: Jak zhubnout zdravě a dlouhodobě (jak jsem zhubla 20 kg)

Jak zdravě zhubnout? Není to vůbec snadné, ale jde to. Podívejte se na to, jak se mi podařilo zhubnout dvacet kilogramů a váhu si udržet.

OBSAH

Hubnutí po 30tce a po 40tce

Hubnutí je pro mnoho lidí celoživotním tématem. Snaží se zbavit přebytečných kil a udržet si zdravou váhu. Je mnoho diet a cvičebních programů, které slibují rychlé a snadné výsledky, ale ne všechny jsou zdravé a dlouhodobě udržitelné. Hubnutí je často spojováno s krátkodobými dietami a extrémními cvičebními režimy, ale pro dosažení skutečně udržitelných výsledků je nezbytné změnit svůj životní styl. Dlouhodobé hubnutí vyžaduje trpělivost, disciplínu a především zdravý přístup k výživě a pohybu. Sama jsem musela zhubnout 20 kilogramů a hned třikrát. Jak jsem to udělala a dokázala? Jím hodně ovoce, zeleniny, snažím se hýbat, nejím v noci a musím si odepřít sladké, alespoň do určité míry. Samozřejmě nejím smažené, nepiji alkohol a sladké bonbony jsem vyměnila za Ricolu. Vůbec mi to nevadí a naopak jsem si na tento životní styl zvykla. Níže jsem sepsala svoje tipy, jak na to.

Hodně ovoce a zeleniny a zdravé potraviny

Abyste zhubli, potřebujete jíst zdravě. Možná, že se někdo může denně ládovat smaženým jídlem, hranolky nebo donuty a neztloustne. Vězte ale, že takových lidí je málo a zejména tento způsob stravování není ani trošku zdravý a dříve nebo později to vybrané jedince dožene. Pravidelně jím dostatek ovoce a zeleniny. Každý den si dávám dva až tři druhy ovoce a zeleniny. Nejím maso a snažím se omezit příjem cukrů, snížit příjem tuků. Pokud mám chuť na tučné, dávám si vlašské ořechy nebo slunečnicová semínka. Když mám chuť na čokoládu, sáhnu po vysokoprocentní čokoládě (85 % kakaa). I když nemám ráda ovesné vločky, občas je do jídelníčku zařadím. Jím nízkotučný tvaroh, protože obsahuje dostatek bílkovin. O bílkovinách jsem připravila ještě další informace níže.

Pravidelný pohyb

Snažím se dostatečně se hýbat. Dodržuji zásadu, že alespoň půl hodiny 5x týdně běhám nebo vykonávám nějakou kardio aktivitu. Říká se, že je důležité, kolik kalorií přijímáte, kolik jich vydáváte a jaký je váš kalorický deficit (Kalorický deficit: Klíč k úspěšnému hubnutí – vše, co musíte vědět). Jinými slovy kalorický příjem musí být menší než kalorický výdej. Pohyb je pro vaše tělo stejně důležitý jako zdravější způsob stravování. Můžete vykonávat jakoukoli aktivitu. Je důležité, abyste se hýbali pravidelně. Jestli preferujete pravidelnou chůzi, podívejte se do článku: Jak zhubnout chůzí? Chce to cíl a pravidelnost.

Přerušovaný půst

Dále mi hodně pomohl přerušovaný půst, kdy začínám s jídlem až po poledni a končím s ním okolo šesté až sedmé hodiny. Více informací jsem připravila do článku: Přerušovaný půst: Zkušenosti, rady a co opravdu funguje. Důležité je nastavit si takovou dietu, nebo lépe řečeno změnit životní styl, aby byl udržitelný nejlépe celý život. Ne pouze jeden nebo dva měsíce.

Trpělivost

Hubnutí je dlouhodobý proces a vyžaduje trpělivost. Není možné zhubnout 10 kg za týden. Důležité je nastavit si realistické cíle a dělat malé, ale postupné kroky. Určitě je lepší, když zhubnete například 10 kg za půl roku, ale tato změna bude trvalá a nepřiberete zpět, než když zhubnete rychle za jeden měsíc a váha bude lítat nahoru a dolů. Při hubnutí se snažím vždy o trvalý, i když pomalý, úbytek hmotnosti. Je zdravější zhubnout pomaleji, změnit životní styl a kilogramy zpět už nikdy nepřibrat.

Vitamíny a doplňky stravy

Nejen při hubnutí je důležité pravidelně užívat vitamíny a doplňky stravy. Kvalitní doplňky stravy vám pomohou při posílení imunity, zlepší vám vlasy, nehty, mohou pomoci zmírnit celulitidu. Jaké doplňky stravy jíst?

Kolagen – k nejlepším kolagenům, které jsem vyzkoušela, patří kolagen značky Skinny a také kolagen značky Altevita. Oba dva kolageny chutnají jemně, nesmrdí rybinou a můžete je vypít třeba v čaji nebo v ochuceném nápoji. Zkoušela jsem různé značky, včetně kolagenu Collalloc, který ch zařadila na třetí místo. Ostatní druhy kolagenu byly kvalitní, ale nechutnaly mi a něco jsem nemohla ani vypít.

Vitamíny na vlasy – dostatek vitamínu B je základem pro zdravé vlasy a nehty. Vyjma kolagenu můžete vyzkoušet doplňky stravy na vlasy. Pokud užíváte kvalitní kolagen, postačí obyčejný vitamín B za cca 100 Kč až 150 Kč balení po 100 tabletách.

Hlíva ústřičná – je skvělým pomocníkem pro posílení imunity. Užívám pravidelně od značky Imunit, ale můžete vyzkoušet také hlívu značky Terezia nebo jiné značky. Tyto hlívy mám vyzkoušené, jsou kvalitní.

Dostatek bílkovin

Při hubnutí je také důležité, abyste přijímali dostatečné množství bílkovin. Do stravy zařaďte nízkotučný tvaroh, můžete přidat také kuřecí maso, vejce, vlašské ořechy a jestli stále nejíte dost bílkovin, nebojte se koupit si proteinový prášek (Ve kterých potravinách je nejvíce bílkovin? Tabulka a seznam). Chutné a kvalitní proteiny mám vyzkoušené od značek Skinny a Natural Protein. U značky Natural Protein doporučuji všechny druhy proteinů vyjma proteinu pro vegany, který není chuťově dobrý. Ostatní druhy jsou lahodné (zkoušela jsem).

TIP: Jestli hledáte chutná proteinová jídla s vysokým podílem bílkovin a bez cukru, vyzkoušejte Victus.cz. Nabízí chuťově velmi dobré těstoviny, slané krekry, tyčinky, koktejly, jídla s přírodními sladidly na bázi stévie, bezlepkové i bezlaktózové pokrmy.

Tipy:

  • Nehledejte zázračné recepty.
  • Nastavte si realistické cíle.
  • Dělejte malé, ale postupné kroky.
  • Najděte si aktivitu, která vás baví.
  • Buďte trpěliví.
  • Nezapomeňte na motivaci.

Hubnutí není snadné, ale s trochou snahy a vytrvalosti to zvládnete. Pamatujte, že zdravé hubnutí je dlouhodobý proces, který vyžaduje změnu životního stylu. Jezte zdravě, a když se pokles hmotnosti na chvíli zastaví nebo dokonce jedno či dvě kila přiberete zpět, nic si z toho nedělejte. To je normální. Vytrvejte dál a snažte se, protože to za to stojí.

Nastavte si velmi dobře to, co zvládnete, ať už jde o pravidelný pohyb a zdravou stravu. Na cvičení jděte postupně, jezte zdravě, lehce, vyváženě, ale tak, abyste takto mohli jíst každý den, každý týden, každý měsíc a celý rok. Držet dietu měsíc či dva nemá smysl. Důležité je změnit životní styl, což je velmi těžké a trvá to dlouho.

Kde koupit zdravou výživu?

Držím vám palce. 🙂

Hrasekvlusku.cz, Zdroj: Autorský článek

Hrasekvlusku.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0