Test přírodních pracích gelů: Podívejte se na ty nejlepší produkty

Proč používat přírodní gel na praní a jaký je rozdíl mezi přírodním gelem a normálním gelem – například Persil, Jelen, Lovela? Jednoznačně ve složení. V článku najdete zajímavé informace o konvenčních gelech na praní, jaké jste možná ani netušili.

Výsledky testu přírodních pracích gelů

Zkoušela jsem několik přírodních pracích gelů. Všechny prací gely dopadly velmi dobře. Mají vynikající složení, mají certifikáty, jsou bezpečné a perou poměrně dobře.

KRÁTKÝ POPIS
Klady
ZÁPORY
Recenze: Prací gel ekologický s mýdlovými ořechy Cleano
Cleano
prací gel s mýdlovými ořechy
DO E-SHOPU
KRÁTKÝ POPIS
Prací gel velmi jemně a hezky voní. Vůně je nevtíravá a příjemně mýdlová. Gel pere dobře. Na tvrdou vodu je vhodné přidat změkčovač vody. Na málo znečištěné prádlo stačí pouze 55 ml gelu. Na silně znečištěné prádlo je potřeba téměř 130 ml gelu. Gel neobsahuje jedlou sodu.
Klady
Skvělé složení
Vhodné i pro citlivou pokožku
Pere velmi dobře.
Moc hezky voní – jemně jako mýdlo.
Nedráždí pokožku.
ZÁPORY
Dávkování – pro velmi znečištěné prádlo a tvrdou vodu a předpírku je potřeba téměř 160 ml gelu, a to je opravdu hodně. Doporučuji přidat změkčovač vody a méně gelu.
Recenze: Mulieres Koncentrovaný prací gel - růžová zahrada
Mulieres 
Koncentrovaný prací gel – růžová zahrada
DO E-SHOPU
KRÁTKÝ POPIS
Prací gel Mulieres je má srdcovka. Gel jemně voní, pere velmi dobře a jedno balení vydrží deklarovaných 37 praní. Obal můžete hezky recyklovat nebo upcyklovat. Vyzkoušela jsem také prací gel Mulieres Severský les, který nádherně voní po jehličnatých stromech. Gel je sice trošku dražší, ale pro příznivce ekodrogerie je to perfektní pomocník pro čisté a voňavé prádlo.
Klady
Velmi hezky voní.
Dobře pere.
Je třeba pouze malé množství gelu.
Velmi koncentrovaný – jedna láhev vydrží na 37 praní.
Skvělá láhev – lze dobře recyklovat nebo upcyklovat.
Vhodný i pro citlivou pokožku
ZÁPORY
Vyšší cena
Recenze: Tierra Verde Prací gel pro citlivou pokožku
Tierra Verde
Prací gel pro citlivou pokožku
DO E-SHOPU
KRÁTKÝ POPIS
Gel na praní Tierra Verde má přírodní složení, je bez přidané parfemace. Prací gel obsahuje prací sodu a také extrakt z mýdlových ořechů. Pere dobře – dávám na jednu pračku prádla 2 víčka. Pokud dám méně gelu, prádlo není tak dobře vyprané. Je vhodné řídit se doporučeným dávkováním. Je bezpečný, má certifikát Ecogarantie.
Klady
Má výborné složení.
Pere poměrně dobře (ale je potřeba dát gelu více, než je napsáno v návodu).
Vhodný pro děti, osoby s citlivou pokožkou.
Je šetrný k prádlu i k pokožce a k přírodě.
ZÁPORY
Pere poměrně dobře, ale velmi znečištěné prádlo nevypere.

Prací gel ekologický s mýdlovým práškem Cleano: Prací gel velmi jemně a hezky voní. Vůně je nevtíravá a příjemně mýdlová. gel pere dobře. Na tvrdou vodu je vhodné přidat změkčovač vody. Na málo znečištěné prádlo stačí pouze 55 ml gelu. Na silně znečištěné prádlo je potřeba téměř 130 ml gelu. Gel neobsahuje jedlou sodu. Pere velmi dobře. Na dětské prádlo špinavé od jídla je vhodné nechat prádlo nejprve odmočit. Na běžně znečištěné prádlo stačí velmi dobře. Gel pořídíte na Soaphoria.cz.

Sonett Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO: Prací gel Sonett velmi hezky a jemně voní po levanduli. Tato vůně se během praní ztratí. Ale ke gelu můžete přidat krásně voňavý prací parfém. Gel ve vyroben způsobem šetrný k životnímu prostředí. Má unikátní složení v podobě cukrových tenzidů a obsahuje mýdlo z řepkového či slunečnicového oleje. Nevýhodou je, že při tvrdé vodě je třeba větší množství pracího gelu. Při praní je vhodné přidat změkčovač vody, aby gel pral lépe.

Tierra Verde Prací gel s BIO levandulí – INOVACE: Prací gel hezky voní po levanduli, ale vyprané prádlo již není tak moc voňavé jako gel. Po uschnutí prádla není levandule cítit vůbec. K praní je vhodné přidat prací parfém nebo vonný olejíček, aby prádlo po vyprání hezky vonělo. Dále se doporučuje při praní v tvrdé vodě přidat změkčovač vody. Jedna láhev při praví v tvrdé vodě vystačí pouze na 16 praní. Pokud perete v měkké vodě nebo přidáte změkčovač, vystačí jedna láhev až na 33 praní.

Officina Naturae Extra koncentrovaný gel na praní v ruce i pračce: Značka Officina Naturae nabízí vysoce kvalitní a koncentrované produkty přírodní ekodrogerie. Sama jsem vždy mile překvapená, jak daný výrobek skvěle funguje a jak je kvalitní. Prací gel je vysoce koncentrovaný, má velmi dobré a přírodní složení na bázi kvalitního mýdla. Dobře pere, moc nevoní, prádlo po vyprání žádnou vůni z pracího gelu nezíská.

Prací parfémy YAYA original: Krásné a voňavé prací parfémy mají přírodní složení. Prádlo voní intenzivně i po usušení. Do pračky se dává jedno malé víčko, balení vystačí na 30 praní. Prací parfémy pořídíte na Soaphoria.cz.

Sonett Sprej na skvrny BIO: Super šikovný pomocník pomůže s čištěním skvrn od jídla, nápojů, mastnoty i některých barev či pastelek. Je výborným doplňkem do ekologické domácnosti. Sprej se snadno aplikuje a díky šikovnému dávkování se s obsahem čističe vůbec neplýtvá. Snadno jej nastříkáte na skvrnu a necháte působit. Funguje velmi dobře. Nepoškodí látku a ani tkaninu. Nemusíte se bát, že by zničil barvu látky. Doporučuji. Tento sprej jsem pořídila na Econea.cz.

Běžný prací gel: Co obsahuje a proč si rozmyslet jeho používání?

Klasický prací gel nemá ryze přírodní složení a může obsahovat ne příliš lichotivé látky, mezi které patří methylisothiazolinone

Některé látky mohou být škodlivé pro životní prostředí, dráždit pokožku a znečišťovat vodu. Tyto prací gely bývají často účinnější než přírodní prací gely a dokáží lépe odstranit odolné skvrny. Mohou více namáhat tkaniny a barvy. Dříve bývaly levnější než přírodní prací gely, ale v důsledku prudkého zdražování tyto komerční prací gely dohnaly přírodní prací gely a ceny jsou podobné.

Složení vybraných pracích gelů

Níže uvádím příklady složení přírodních pracích gelů:

 • Savo univerzální prací gel: 5-15%: aniontové povrchově aktivní látky, <5 %: neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, parfum, fosfonáty, polykarboxyláty, optické zjasňovače, enzymy, citronellol, hydroxycitronellal, limonene, methylisothiazolinone, octylisothiazolinone
 • Persil prací gel Color: 5-15 % aniontové povrchově aktivní látky, neiontové povrchově aktivní látky, <5 % mýdlo, fosfonáty, Enzymy, Parfémy (limonene), Konzervační činidla (methylisothiazolinone, benzisothiazolinone)
 • REX prací gel Aromatherapy: 5-15% aniontové povrchově aktivní látky, <5% neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, fosfonáty, Enzymy, Parfémy (benzyl salicylate), Konzervační činidla: methylisothiazolinone, benzisothiazolinone
 • Savo prací gel na barevné prádlo: 5-15 %: aniontové povrchově aktivní látky, <5 %: neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, parfum, fosfonáty, polykarboxyláty, enzymy, benzyl salicylate, hexyl cinnamal, methylisothiazolinone, octylisothiazolinone
 • Ariel Tekutý Prací Prostředek: 5-15% Aniontové Povrchově Aktivní Látky, <5% Neiontové Povrchově Aktivní Látky, Fosfonáty, Mýdlo, Enzymy, Benzisothiazolinone, Parfémy
 • Perwoll prací gel White: 5 – 15 % aniontové povrchově aktivní látky, <5 % neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, fosfonáty, Enzymy, Parfémy, Optické zjasňovače, Konzervační činidla: benzisothiazolinone, methylisothiazolinone
 • Jelen Prací gel s vůní šeříku: 5 % nebo více, avšak méně než 15%: mýdlo, aniontové povrchově aktivní látky, Méně než 5 %: neiontové povrchově aktivní látky, amfoterní povrchově aktivní látky, enzymy, parfém, benzyl alcohol, bronopol, iodopropynyl butylcarbamate

Co v pracím gelu najdete za látky

Běžné prací gely obsahují konzervační činidla, která jsou sice v souladu s maximálním povoleným množstvím, avšak u některých osob s citlivou pokožkou mohou vyvolat podráždění nebo způsobit alergickou reakci. Jiné látky mohou mít negativní dopad na životní prostředí.

Negativní dopad na pokožku

 • Benzisothiazolinone – používá se jako konzervant, má antimikrobiální účinky. Může podráždit oči, dýchací cesty.
 • Bronopol – označuje se jako 2-brom-2-nitropropan-1,3-diol. Používá se jako konzervační činidlo a zpomaluje růst mikrobů. Je silný alergen a v malém množství může uvolňovat formaldehyd. Může dráždit oči a zyvšovat citlivost pokožky.
 • Iodopropynyl butylcarbamate (Jodopropynyl butylkarbamát) – při inhalaci je toxický a nesmí se používat v rozprašovačích a ani nesmí být použit například v tělovém mléku nebo krému. Může mírně dráždit pokožku, avšak smí se používat jen opravdu malé množství (podle EU není větší než 0,02 % v oplachových prostředcích, 0,01 % v bezoplachových a dokonce 0,0075 % v deodorantech). Nesmí se používat v přípravcích pro děti do 3 let věku. Tato látka není karcinogenní.
 • Methylisothiazolinone – nesmí se používat v bezoplachové kosmetikce (například vlhčené ubrousky). Látka je rozpustná ve vodě, je to velmi silný alergen.
 • Octylisothiazolinone – může způsobit podráždění pokožky a alergie. Používá se jako konzervační látka v čistících prostředcích.

Negativní dopad na životní prostředí

 • Fosfonáty – Používají se jako náhražka fosfátů, které mohou způsobovat eutrofizaci (přemršování řas) v povrchových vodách. Fosfonáty jsou šetrnější k životnímu prostředí, avšak mohou narušovat procesy odstraňování fosforu v čističkách vod. Ztěžují chemickou orientaci vodních živočichů.
 • Polykarboxyláty – jsou špatně biologicky odbouratelné a mají omezenou biologickou rozložitelnost.

Klady a zápory pracích gelů

Klady
 • Hezky voní – můžete si vybrat z široké nabídky vůní.
 • Vynikající dostupnost – koupíte je prakticky kdekoli a kdykoli.
 • Bývají ve slevě.
Zápory
 • Složení – může podráždit pokožku u velmi citlivých jedinců (například u dětí, novorozenců, osob se suchou pokožkou či dermatitidou)
 • Nejsou šetrné k životnímu prostředí.

Přírodní prací gel: Proč je jeho používání bezpečné a proč si jej hned zamilujete?

Přírodní prací gely se nejčastěji vyrábí z mýdla či z mýdlových ořechů. Aby přírodní prací gel voně, najdete ve složení také esenciální oleje. Někdy je složení obohaceno o jednou sodu a další látky, které pomáhají prádlo lépe vyčistit. Látky jsou biologicky rozložitelné, šetrné k pokožce a k životnímu prostředí. Přírodní gely bývají méně agresivní a jsou šetrnější k textilu. Mohou si hůře poradit s odolnými skvrnami, ale pro běžné praní mírně znečištěného prádla stačí. Pokud plánujete prát velmi znečištěné prádlo, můžete zvolit v pračce delší prací program, prádlo můžete namočit nebo skvrny proprat v ruce. Existují také speciální prací gely na dětské pleny. Přírodní gely bývají dražší, ale jejich cena se v posledních letech snižuje a stávají se dostupnější. Jsou hypoalergenní a vhodné pro citlivou pokožku.

Složení přírodních pracích gelů

 • Prací gel, ekologický, s mýdlovými ořechy Cleano: méně než 5% aniontové tenzidy (deriváty kokosového oleje – RSPO certifikovaný), méně než 5% neiontové tenzidy (cukerné tenzidy), saponin z mýdlových ořechů, přírodní aroma, kyselina citrónová, konzervační látka (Potassium Sorbate) – dostupné na Soaphoria.cz.
 • Sonett Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO: mýdlo z řepkového* nebo slunečnicového oleje* (5 – 15 %), cukrové tenzidy (5 – 15 %), alkoholový sulfát kokosového oleje (5 – 15 %), rostlinný alkohol (etanol) (1 – 5 %), sířený ricinový olej (< 1 %), citrát (< 1 %), esenciální oleje z levandule* (< 1 %), balzamické přísady* (< 1 %), pravotočivě vířená voda (do 100 %). * = z certifikovaného ekologického zemědělství nebo volný sběr v přírodě – dostupné na Econea.cz.
 • Tierra Verde Prací gel s BIO levandulí: 5-< 15 % extrakt z mýdlových ořechů, 5-< 15 % neiontové povrchově aktivní látky, uhličitan sodný, chelatační činidlo (GLDA), glycerol, benzoan sodný, xanthanová guma, přírodní levandulová silice v biokvalitě, linalool – dostupné na Econea.cz.
 • Officina Naturae Extra koncentrovaný gel na praní v ruce i pračce: Aqua, Potassium Rapeseedate*, Sodium Lauryl Sulfate, Caprylyl/Capryl Glucoside, Alcohol, Canolamidopropyl Betaine*, Potassium Olivate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Tetrasodium Iminodisuccinate, Parfum (Lavandula Hybrida Oil)**. *Z oleje z italské řepky, **Esenciální olej z certifikovaného ekologického zemědělství – dostupné na Econea.cz.
 • Prací gel, ekologický, s mýdlovým práškem Cleano: 5% – 15% aniontové tenzidy (deriváty kokosového oleje – RSPO certifikovaný), 5% -15% neiontové tenzidy (cukerné tenzidy), mýdlo, přírodní aroma, kyselina citrónová, konzervační látka (Potassium Sorbate) – dostupné na Soaphoria.cz.
 • Natuty Prací gel pro citlivé osoby a děti: Aqua, sodium cocoate, sodium bicarbonate, caprylyl/capryl glucoside, lauryl glucoside, glycerin, sodium chloride, caprylyl/capryl glucoside, sodium citrate, sodium hydroxide – dostupné na Econea.cz.

Klady a zápory přírodních pracích gelů

Klady
 • Přírodní a bezpečné složení
 • Lze pořídit v akci za poměrně dobré ceny.
 • Hezky voní.
 • Vhodný pro osoby s citlivou pokožkou
 • Můžete doplnit o přírodní prací parfém.
Zápory
 • Horší dostupnost – nejvhodnější je objednat prací gel online.
 • Některé prací gely opravdu vůbec neperou (zkoušela jsem jich hodně, některé nevyperou prádlo dobře).
 • Bez akce jsou některé prací gely hodně drahé.

Kde přírodní prací gely koupit?

Prací gely kupuji na Econea.cz, kde je na výběr několik značek pacích gelů a také na Sopahoria.cz. Zde koupíte prací gely, které opravdu perou a to velmi dobře. Zároveň zde koupíte naprosto bezkonkurenční prací parfémy. A pozor! Jakmile tyto prací parfémy zkusíte, už je nebudete chtít opustit. No way. Není cesta zpět. 🙂 Já je miluji. Naprosto a bezvýhradně.

Šťastný nákup. 🙂

Hrasekvlusku.cz
Zdroj: Autorský článek, dermnetnz.org

ZNAČKY:

Hrasekvlusku.cz
Logo
Compare items
 • Total (0)
Compare
0