Jak jednou pro vždy zatočit s pigmentovými skvrnami a co mi opravdu pomohlo

Pigmentové skvrny (hyperpigmentace) jsou běžným problémem, který postihuje lidi všech typů pleti, ale nejčastěji se vyskytují u žen nad 30 let. Bohužel trápí i mně. Vypadají jako tmavé skvrny na kůži, které mohou být hnědé, hnědočervené nebo černé. Mohou se objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji se vyskytují na obličeji, rukou, krku a hrudi. Do článku jsem připravila základní informace o pigmentových skvrnách a také to, jak je zmírnit.

OBSAH

Proč se objevují pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny se začínají objevovat při hormonálních změnách, jsou znakem stárnutí a také se objevují při nadměrném vystavování pokožky slunečnímu záření. Ultrafialové (UV) sluneční záření je hlavním faktorem, který způsobuje pigmentové skvrny. UV záření stimuluje produkci melaninu, pigmentu, který dodává pokožce barvu. Nadměrná produkce melaninu může vést k tvorbě pigmentových skvrn. Mezi další příčiny patří hormonální změny – těhotenství, menopauza nebo užívání hormonální antikoncepce. Ty vedou k nadměrné produkci melaninu a tvorbě pigmentových skvrn. Jizvy a záněty po poranění nebo akné mohou stimulovat produkci melaninu a vést k tvorbě pigmentových skvrn. Některé léky (antidepresiva, antiepileptika a hormonální terapie) mohou jako vedlejší účinek způsobovat pigmentové skvrny. S věkem se produkce melaninu v kůži přirozeně snižuje, ale u některých lidí může vést k tvorbě pigmentových skvrn.

Je nějaká prevence vzniku pigmentových skvrn?

Nejlepším způsobem, jak předcházet pigmentovým skvrnám, je chránit se před slunečním zářením. Každý den používejte opalovací krém se SPF 30 nebo vyšším, i když je zataženo. Na slunci noste klobouk, sluneční brýle a oblečení s dlouhými rukávy. V létě se mezi 10. a 16. hodinou snažte trávit co nejméně času na přímém slunci.

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

Níže uvádím několik tipů na to, jak se zbavit pigmentových skvrn:

  • Bělící krémy: Bělící krémy obsahují látky, které pomáhají zesvětlit pigmentové skvrny.
  • Chemický peeling: Chemický peeling odstraňuje vrchní vrstvu kůže, čímž pomáhá zesvětlit pigmentové skvrny.
  • Laserové ošetření: Laserové ošetření používá laserové paprsky k rozbití melaninu v pigmentových skvrnách.
  • Intenzivní pulzní světlo (IPL): IPL používá světlo k ničení melaninu v pigmentových skvrnách.

Nejlepší léčba pigmentových skvrn závisí na typu skvrny, její závažnosti a celkovém stavu vaší pleti. Vhodné je poradit se s dermatologem, který vám doporučí pro vás vhodnou léčbu nebo způsob, jak zmírnit pigmentaci. Léčba pigmentových skvrn může být zdlouhavá a vyžaduje trpělivost. Není zaručeno, že se pigmentové skvrny úplně odstraní. I po léčbě se pigmentové skvrny mohou znovu objevit, pokud se nebudete chránit před slunečním zářením.

Co jsem všechno vyzkoušela

Zkusila jsem krémy, gely a séra. Pigmentové skvrny vybledly, ale zcela nezmizely. Pozitivem je, že nejsou téměř vidět, nemusím nosit žádný make-up. Ale! Je velmi důležité dbát o pleť a v létě si natírat obličej krémem se SPF 30 a vyšším. Pokud to nebudete dělat, skvrny budou výraznější a nevyblednou. Dobře zabírají silná séra s vitamínem C, zkusila jsem Eucerin na pigmentové skvrny a krémy s vitaminem C.

  • Sérum: Na střídačku jsem používala sérum Purity Vision s vitamínem C a také Niacinamide. Tato séra jsou dobrá, ale jsou pouze jako doplněk v péči o pleť. Jsou poměrně slabá, a tak jsem pořídila ještě sérum s niacinamidem značky LaSaponaria. Séra jsem pravidelně střídala. Používala jsem půl roku. Nyní zase zkouším něco jiného. Velmi kvalitní jsou séra od The Ordinary.
  • Čistící gel: Na čištění pleti jsem používala korejský pěnivý gel s kyselinou salicylovou (Recenze: AC Control Jemná čistící emulze 125 ml) a také velmi kvalitní přírodní gel od Botanica Slavica s kyselinami (Recenze: Obnovující čistící gel s ochranným komplexem 9 divů bylin Botanica Slavica Premium). Korejská kosmetika je velmi kvalitní a jemná, obsahuje pouze malou koncentraci účinných látek, a tak jsem vhodné ji střídat a doplnit o jinou kosmetiku. Gel Botanica Slavica je vysoce koncentrovaný, kvalitní, silný. Pomáhá vyčistit pleť, stahuje póry a může zmírnit pigmentaci.
  • Krém proti pigmentovým skvrnám: Dále používám různé krémy proti pigmentovým skvrnám. Vyzkoušela jsem celou sadu Eucerin proti pigmentovým skvrnám Anti pigment – denní krém se SPF 30, noční krém a dvě séra. Krém mi pomohl přibližně po dvou měsících. Skvrny se začaly zmenšovat. Jen je na mou pleť mastný, a tak hledám náhradu. Proti skvrnám ale opravdu pomohl a zmírnil je. Skvrny zcela nezmizely, vybledly o 80 procent, za což jsem moc ráda.

Vždy jsem vyčistila pleť, nanesla sérum a po chvíli krém. Takto jsem pečovala o pokožku půl roku. Skvrny se výrazně zredukovaly. V péči pokračuji dál a přidám do článku další tipy na kosmetiku, která funguje. Ne všechny produkty fungují. Některé krémy mohou být agresivní, proto je vhodné volit bezpečnou kosmetiku. Mezi tuto kosmetiku patří přírodní kosmetika s vitamínem C, nebo s kyselinou salicylovou nebo derma kosmetika.

Držím vám palce. 🙂

Hrasekvlusku.cz
Zdroj: Autorský článek

Hrasekvlusku.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0