9 tipů, jak uklidit ekologicky, levně a bez chemie

V dnešní době se stále více lidí snaží najít způsoby, jak uklidit své domovy a spotřebiče bez použití chemických přípravků, které mohou být škodlivé pro naše zdraví i pro životní prostředí. Do článku jsem připravila tipy na ekologický úklid domácnosti.

OBSAH

Jak umýt podlahu pomocí ekologických prostředků?

Pro mytí podlahy můžete použít ocet a esenciální vonné oleje. Čisticí přípravek na podlahy doma vyrobíte tak, že smícháte jeden šálek octa s litrem teplé vody a několika kapkami esenciálního oleje, který provoní domácnost. Roztok nalijte do kýble s vodou a umyjte s ním podlahu. Pokud máte na podlaze velké skvrny, můžete na tyto skvrny nanést jedlou sodu (soda bikarbona), nechte chvíli působit a poté opláchněte. V e-shopu s ekologickými produkty si můžete zakoupit ekologické přípravky na podlahu. Vyzkoušela jsem jich univerzální čistič Officina Naturae Extra koncentrovaný, který hezky voní a skvěle funguje. Navíc se ho spotřebuje pouze malé množství, a tak láhev dlouho vydrží.

Jak vyčistit ekologicky myčku?

Myčky mohou být náchylné na usazeniny a zbytky jídla, které se mohou usadit v trubkách a způsobit zápach. Můžete vyčistit svou myčku pomocí ekologických prostředků. Vezměte si například jeden šálek octa a nalijte jej přímo na dno myčky, přidejte jedlou sodu. Myčku můžete vyčistit kartáčem, i v zákoutích, pořádně vyčistěte ramena a usazeniny. Poté zapněte myčku na program s vyšší teplotou a nechte myčku řádně vyčistit bez nádobí. Z ekologických prostředků na čištění myčky můžete vyzkoušet Ecozone Čistič praček a myček na nádobí.

Jak vyčistit ekologicky pračku?

Podobně jako myčka, i pračka může mít tendenci k tomu, aby se v ní usazovaly zbytky prášku a jiných nečistot v trubkách a na dílech, které mohou způsobit zápach a snížit účinnost pračky. Existuje však několik ekologických způsobů, jak ji vyčistit. Pro pravidelnou údržbu pračky můžete použít octový roztok, podobně jako u myčky. Nalijte šálek octa do pračky a spusťte cyklus na nejvyšší teplotě (nepřidávejte jedlou sodu). Tento postup by měl odstranit zbytky prášku v trubkách. Další možností je použít sodu bikarbona. Smíchejte šálek sody bikarbony s litrem vody a nalijte směs do pračky. Spusťte cyklus na nejvyšší teplotě. Tento postup by měl pomoci odstranit zápach a nečistoty. Z ekologických prostředků na čištění myčky můžete vyzkoušet Ecozone Čistič praček a myček na nádobí.

Jak ekologicky vyčistit záchod?

Vyrobit si ekologický čistič na záchod je velmi snadné. Potřebujete pouze jeden šálek jedlé sody a šálek octa. Smíchejte tyto dvě složky v nádobě, nalijte do záchodu a nechte směs působit asi 30 minut, poté vyčistěte záchod štětkou. Z ekologických prostředků na čištění záchodu jsem zkoušela Tierra Verde WC čistič s rozmarýnem a citrónem. Tento čistič je skvělý, není drahý a hezky voní.

Jak ekologicky vyčistit odpad?

Odpad je jednou z nejvíce zanedbávanou částí domova, ale existuje jednoduchý způsob, jak ho udržet čistý a ekologický zároveň. Do odpadu nasypte jedlou sodu (přibližně půl šálku) a zalijte ji šálkem teplého octa. Tento prostředek dokáže rozpustit tuky a potrubí udrží čisté a bez zápachu. Z ekologických produktů můžete vyzkoušet Tierra Verde Biologický čistič odpadů.

Jak ekologicky vyčistit lednici?

Lednice může být zdrojem zápachu a bakterií, pokud ji nečistíte pravidelně. Můžete si vyrobit vlastní ekologický čistič na lednici, který je šetrný k vašemu zdraví a k životnímu prostředí. Smíchejte 1/2 šálku jedlé sody s 1/2 šálkem horké vody a poté směs použijte na utírání vnitřní části lednice. Tento přírodní čistič vám pomůže eliminovat zápachy a bakterie z lednice.

Jak na ekologické mytí oken?

Běžné čisticí prostředky na okna obsahují chemikálie, které mohou být škodlivé pro vaše zdraví a pro životní prostředí. Můžete si jednoduše vyrobit vlastní ekologický čistič na okna, který bude šetrný k vašemu zdraví a k životnímu prostředí. Smíchejte 1/4 šálku octa s 1 litrem vody a poté směs použijte na utírání oken. Tento přírodní čistič pomůže eliminovat skvrny a nečistoty na oknech. Z ekologických čističů můžete vyzkoušet Sonett Čistič na sklo a hladké povrchy.

Jak vyprat prádlo pomocí ekologického prášku?

Ekologické prášky neobsahují chemikálie a jsou biologicky odbouratelné. Pokud chcete vyprat prádlo pomocí domácího ekologického prášku, můžete si ho vyrobit sami. Jednoduchý recept na domácí prášek jde zde: Smíchejte jeden šálek sody bikarbony, šálek kyseliny citronové a šálek nastrouhaného mýdla na praní. Tuto směs můžete skladovat v uzavíratelné nádobě a při praní přidejte dvě až tři lžíce do pračky. Tento prášek je šetrný k životnímu prostředí. Avšak mně tento způsob praní příliš nevyhovoval, protože se mi zbarvil buben pračky do běla. Proto jsem vyzkoušela celou řadu ekologických pracích prášků a pracích gelů, které jsem pořídila na Econea.cz. Nejvíce se mi osvědčil Tierra Verde Prací gel s BIO levandulí.

Jak vyrobit domácí ekologický čistící prostředek?

Univerzální ekologický domácí čistící prostředek z octa a jedlé sody je levný a jeho výroba je velmi snadná. Vždy vyrábějte takové množství, které spotřebujete do jednoho či dvou týdnů. Tento přírodní prostředek je šetrný k životnímu prostředí. Pro přípravu univerzálního čistícího prostředku budete potřebovat ocet, jedlou sodu a vodu. Smíchejte 1/4 šálku octa a 1/4 šálku jedlé sody v půl litru vody, přidejte několik kapek esenciálního oleje. Tuto směs nalijte do rozprašovače a můžete začít s úklidem.

Kupované ekologické čistící prostředky: Ano nebo ne?

Je lepší ekologické čistící prostředky kupovat nebo vyrábět? Vyzkoušela jsem obě možnosti. Postupem času jsem zjistila, že mi nejvíce vyhovuje ekologické prostředky kupovat. Sice to je trošku dražší způsob, ale na druhé straně je pro mě výrazně pohodlnější. Ekologické čistící prostředky si vybírám na Econea.cz, kde mají velký výběr ekologických značek – Tierra Verde, Sonett, Mulieres, Officina Naturae a další skvělé značky.

Držím vám palce. 🙂

Hrasekvlusku.cz, Zdroj: autorský článek

ZNAČKY:

Hrasekvlusku.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0