6 tipů, čím nahradit cukr a snížit kalorický příjem

Stále více lidí se snaží najít alternativy k klasického bílého nebo hnědého cukru. Existuje celá řada přírodních sladidel, která mohou být dobrými náhradami za cukr, ať už z hlediska snížení hmotnosti nebo ze zdravotních důvodů. V tomto článku najdete tipy na to, čím můžete dobře nahradit cukr.

OBSAH

Jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem?

Bílý cukr je rafinovaný a zpracovaný. Hnědý cukr (třtinový cukr) je méně zpracovaný a obsahuje melasu. Avšak vzhledem k tomu, kolik denně konzumujeme cukru, je příjem melasy z hnědého cukru pro tělo minimální. Hnědý cukr má výraznější chuť a vůni než bílý cukr.

Kolik má cukr kalorií?

Jeden gram cukru obsahuje čtyři kalorie, takže cukr je velmi kalorický a může přispívat k přibývání na váze a dalším zdravotním problémům.

100 gramů cukru = 401 kcal

Jak sladit zdravě?

Množství cukru, které bychom měli konzumovat, by mělo být omezeno na maximálně 10 % našeho celkového energetického příjmu. To znamená, že pokud denně konzumujeme 2000 kalorií, měli bychom omezit příjem cukru na maximálně 200 kalorií (cca 50 gramů). Snížit příjem bílého cukru můžeme tak, že jej nahradíme zdravějšími alternativami, jako jsou přírodní sladidla, která mají méně kalorií. Při výběru sladidla bychom měli mít na paměti, že každé sladidlo má své vlastní výhody a nevýhody a měli bychom si být vědomi svých individuálních potřeb a zdravotního stavu. Prioritou by měla být zdravá a vyvážená strava, která zahrnuje pestrou škálu potravin. Alternativy cukru najdete na Aktin.cz.

Umělá sladidla aneb čemu se vyhnout

Některá z nejznámějších umělých sladidel jsou:

  1. Sacharin – bylo objeveno v roce 1879 a je asi 300-400krát sladší než cukr.
  2. Aspartam – byl vynalezen v roce 1965 a je asi 200krát sladší než cukr.
  3. Sukralóza – byla objevena v roce 1976 a je asi 600krát sladší než cukr.
  4. Acesulfam-K – byl objeven v roce 1967 a je asi 200krát sladší než cukr.
  5. Neotam – byl vynalezen v roce 1990 a je asi 8000krát sladší než cukr.

I když umělá sladidla jsou schválena jako bezpečná pro lidskou spotřebu, existují určité kontroverze ohledně jejich účinku na zdraví. Vybrané studie naznačují, že některá umělá sladidla mohou mít nežádoucí účinky, jako jsou například problémy s trávením, změny chuti k jídlu a potenciálně zvyšují riziko obezity a cukrovky. Nicméně, mnoho výzkumů tuto teorii nepotvrzuje a umělá sladidla jsou stále považována za bezpečnou alternativu k cukru.

Přírodní sladidla jako zdravá náhrada cukru

Můžete si vybrat z mnoha přírodních sladidel, kterými cukr nahradíte. Při výběru alternativ k cukru je důležité zvážit zdravotní výhody a nevýhody každého sladidla a vybrat si takové, které odpovídá vašim potřebám a zdravotnímu stavu. Vysoký příjem některých sladidel může mít negativní účinky na trávicí systém a zdraví obecně. Použití přírodních sladidel sice může být zdravější alternativou k bílému cukru, ale stále jsou to sladidla a měly by být konzumovány s opatrností a v rozumných množstvích. Zdravé slazení by mělo být součástí celkově zdravého životního stylu, který zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu, dostatečný spánek, minimalizaci stresu a zdravou výživu.

Cukr je běžnou součástí našich jídel a nápojů, ale jeho přemíra může mít negativní vliv na naše zdraví. Při snaze o zdravější stravu bychom měli zvážit, jak sladit zdravě a jaké alternativy k bílému cukru jsou k dispozici. Přírodní sladidla jako čekankový sirup, kokosový cukr, stévie, erythritol, xylitol nebo javorový sirup jsou méně kalorické než bílý cukr.

TIP: Jestli hledáte chutná proteinová jídla s vysokým podílem bílkovin a bez cukru, vyzkoušejte Victus.cz. Nabízí chuťově velmi dobré těstoviny, slané krekry, tyčinky, koktejly, jídla s přírodními sladidly na bázi stévie, bezlepkové i bezlaktózové pokrmy.

TIP Č. 1: Čekankový sirup

Čekankový sirup je sladidlo vyráběné z kořenů čekanky (rostlina podobná pampelišce). Kořeny čekanky se usuší a následně se namočí ve vodě, aby se uvolnily jejich přírodní cukry. Poté se kořeny rozdrtí a vaří, dokud se cukry nezkaramelizují a nevytvoří se hustý sirup. Sirup obsahuje mnoho zdravých látek jako inulin a fruktózu, hořčík a draslík, což z něj dělá vhodnou alternativu k cukru pro diabetiky a lidi, kteří se snaží snížit příjem cukru. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Sladidlo má výraznou chuť s lehkými náznaky karamelu a hořkosti, a je vhodný do nápojů, dezertů a sladkých omáček. Díky těmto látkám má čekankový sirup nízký glykemický index, což znamená, že jeho příjem má mírný dopad na hladinu krevního cukru. Čekankový sirup může být vhodným sladidlem pro diabetiky nebo pro lidi, kteří chtějí omezit příjem bílého cukru. Nicméně, stejně jako u jiných sladidel, je důležité mít na paměti, že čekankový sirup by měl být konzumován s mírou.

Čekankový sirup kalorie: 100 gramů = 155 kcal (obsahuje 71 % vlákniny)

TIP Č. 2: Kokosový cukr

Kokosový cukr se získává z květu kokosových palem a má jemnou karamelovou chuť. Z květů se nejprve získává nektar, který se následně vaří a suší, dokud nevznikne krystalický cukr. Obsahuje méně fruktózy než bílý cukr a je bohatý na minerály (hořčík, draslík a železo). Má nižší glykemický index než bílý cukr a nezpůsobuje tak výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi. Jednou z hlavních výhod kokosového cukru je jeho nízký glykemický index. Glykemický index je měřítkem, které ukazuje, jak rychle potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Nižší glykemický index znamená pomalejší uvolňování cukru do krve, což může být pro některé lidi vhodné. Kokosový cukr je vhodný do dezertů, na sladké pečení (koláče, sušenky a muffiny). Můžete s ním osladit kávu, čaj, smoothie nebo koktejly.

Kokosový cukr kalorie: 100 gramů = 370 – 390 kcal (dle kupované značky)

TIP Č. 3: Stévie

Stévie se získává ze sladkých listů rostliny stévie a je asi 200-300krát sladší než bílý cukr. Nemá vliv na hladinu cukru v krvi, což z ní dělá ideální alternativu pro diabetiky a lidi, kteří se snaží snížit svůj příjem cukru. Stévie má poměrně silnou chuť. Její původ najdeme v Jižní Americe a je již dlouho používána jako sladidlo. Extrakt z listů rostliny se používá k výrobě sladidla s nulovým kalorickým obsahem. Stévie se stává stále populárnějším sladidlem díky své přirozené sladkosti, nízkému glykemickému indexu a absenci kalorií. Nekvalitně zpracovaná stévie má nepříjemnou pachuť, a proto je vhodné používat kvalitní produkty.

Stévie kalorie 100 gramů = 0 kcal

TIP Č. 4: Erythritol

Erythritol je přírodní sladidlo, které se získává fermentací glukózy z rostlinných zdrojů, jako je kukuřice nebo pšenice. Má velmi podobnou chuť jako cukr, ale obsahuje mnohem méně kalorií – pouze 0,2 kalorií na gram, což je asi o 95% méně kalorií než běžný cukr. Erythritol má nízký glykemický index a neovlivňuje hladinu cukru v krvi, což je výhodné pro lidi s diabetem. Je asi o 70 % sladší než bílý cukr, ale nemá tak výraznou chuť. Navíc má velmi nízký glykemický index a nezpůsobuje výrazné zvýšení hodnoty cukru v krvi. Erythritol se také dobře rozpouští ve vodě a je vhodný pro pečení a vaření. Často používá jako náhrada cukru v potravinách a nápojích, včetně sladkostí a proteinových tyčinek. Může být také použit v pečení. Erythritol je obvykle dobře snášen, ale u citlivých jedinců může způsobit mírné trávicí obtíže, jako je nadýmání. Vhodné je začít s menším množstvím a postupně zvyšovat dávku. Alternativy cukru najdete na Aktin.cz.

Erythritol kalorie 100 gramů = 0 – 20 kcal

TIP Č. 5: Xylitol

Xylitol je březový (nebo také dřevný) cukr. Má chuť podobnou bílému cukru a má nízký glykemický index. Nezpůsobuje zubní kazy. Pokud se konzumuje v nadměrném množství, může způsobit zažívací problémy, jinak je to bezproblémové sladidlo. Toto přírodní sladidlo se získává z březové kůry nebo z kukuřičného škrobu. Obsahuje zhruba polovinu kalorií než běžný cukr. Používá se jako náhrada cukru v potravinách a nápojích, včetně cukrovinek, džusů a žvýkaček. Xylitol neovlivňuje hladinu cukru v krvi a má nízký glykemický index, což je pro diabetiky velmi přínosné. Neměl by být podáván jako náhražka cukru domácím mazlíčkům. Alternativy cukru najdete na Aktin.cz.

Xylitol kalorie 100 gramů = 250 kcal

TIP Č. 6: Javorový sirup

Javorový sirup je přírodní sladidlo, které se získává z javorové šťávy. V Severní Americe a Kanadě je javorový sirup tradičním sladidlem, které se používá již po staletí. V posledních letech se javorový sirup stal populárním i v jiných zemích díky svému unikátnímu sladkému a jemnému aroma, které dodává pokrmům a nápojům lahodnou chuť. Javorový sirup má nižší glykemický index než běžný cukr, což znamená, že nezpůsobuje prudké výkyvy hladiny cukru v krvi a může být vhodný pro lidi s diabetem. Javorový sirup obsahuje antioxidanty, minerály (draslík, vápník, železo a zinek). Javorový sirup lze použít jako náhradu cukru v mnoha různých pokrmech a nápojích, jako jsou palačinky, muffiny, cereálie nebo smoothie. Přidává se do salátových dresinků, marinád a omáček. Obsahuje poměrně vysoké množství sacharidů a kalorií, takže by se měl používat s mírou.

Javorový sirup kalorie 100 gramů = 263 kcal

Jak sladit zdravě?

Slazení potravin a nápojů je důležitou součástí naší kuchyně, ale neznamená to, že bychom museli používat cukr jako jediný zdroj sladké chuti. Existuje mnoho přírodních sladidel, které jsou zdravější než cukr a jsou vhodnou náhradou cukru. Místo běžného cukru můžete použít přírodní sladidla, jako jsou čekankový sirup, kokosový cukr, stévie, erythritol, xylitol nebo javorový sirup. Tato sladidla mají nižší glykemický index než cukr a nezpůsobují prudké výkyvy hladiny cukru v krvi. Při slazení pokrmů se snažte docílit postupným snižováním množství cukru nebo jeho náhrady snížení celkové sladkosti pokrmů. Mnoho zpracovaných potravin a nápojů obsahuje velké množství cukru a umělých sladidel. Snažte se konzumovat co nejvíce čerstvých potravin (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a bílkoviny). Vyhněte se umělým sladidlům.

Kde koupit zdravou výživu?

Držím vám palce. 🙂

Hrasekvlusku.cz, Zdroj: autorský článek

Hrasekvlusku.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0