Jak se projevuje intolerance laktózy?

Intolerance laktózy je porucha trávení laktózy, což je cukr přítomný v mléčných výrobcích. Intolerance je způsobena nedostatečnou produkcí enzymu nazývaného laktáza, který je odpovědný za rozklad laktózy na jednodušší cukry, které jsou snadno stravitelné. Jak se intolerance laktózy projevuje?

OBSAH

Příznaky intolerance laktózy

Pokud máte intoleranci laktózy a sníte potraviny, které laktózu obsahují, můžete se setkat z různými problémy. Intolerance se nemusí projevit ihned po jakémkoli množství snězené laktózy. Velké procento lidí určité množství laktózy tolerují a potíže se objeví až po překročení individuálního množství (například mohou vypít sklenici mléka, ale dvě sklenice mléka denně již ne). Mezi nejčastější projevy intolerance laktózy patří:

  1. Zažívací potíže: Po konzumaci laktózy se mohou objevit příznaky jako nadýmání, plynatost, křeče v břiše, bolest střev. Někteří lidé mohou mít také průjem nebo naopak zácpu.
  2. Nauzea a zvracení: Někteří jedinci s intolerancí laktózy mohou po konzumaci laktózy pociťovat nevolnost a zvracet.
  3. Zvýšená únava: S intolerancí laktózy může souviset také zvýšená únava, někdy až depresivní nálada.

Intolerance laktózy a alergie na mléko

Intolerance laktózy není totéž co alergie na mléko. Alergie na mléko se projevuje mnohem závažnějšími příznaky, jako jsou kožní vyrážky, otoky, problémy s dýcháním nebo dokonce anafylaktický šok. Intolerance laktózy je obvykle méně vážná a neohrožuje život, i když může způsobovat diskomfort a snížit kvalitu života.

Pokud se domníváte, že trpíte intolerancí laktózy, je vhodné navštívit lékaře. Lékař vám může doporučit vhodnou stravu, aby se snížily příznaky. Při trávení vám mohou pomoci probiotika a prebiotika a také můžete užívat doplňky stravy, které do těla doplní laktázu. Laktózové enzymy mohou pomoci při trávení laktózy a umožnit vám konzumovat bez obtíží některé mléčné výrobky.

Alternativy potravin při intoleranci laktózy

Pokud máte intolerance laktózy, existuje mnoho alternativních potravin bez laktózy, které vám mohou poskytnout všechny potřebné živiny, které najdete v mléčných výrobcích, jako jsou sójové nebo mandlové mléko, bezlaktózové výrobky nebo speciální doplňky stravy. Velký výběr potravin najdete na Aktin.cz nebo také v e-shopu Kosik.cz. Intolerance laktózy nemusí omezovat váš každodenní život, pokud se s ní naučíte žít a najdete vhodné alternativy. Nejlepší je konzultovat zdravotní potíže s lékařem. Podívejte se na to, kolik laktózy obsahují jednotlivé potraviny: Obsah laktózy v mléčných produktech.

Co jíst při intoleranci laktózy?

Najděte vhodné alternativy bez obsahu laktózy, které vám mohou poskytnout potřebné živiny:

  1. Bezlaktózové mléko: Sójové mléko, mandlové mléko, rýžové mléko, kokosové mléko a ovesné mléko jsou běžně dostupné alternativy ke kravskému mléku. Tyto nápoje jsou často obohaceny vápníkem a dalšími důležitými vitamíny a minerály.
  2. Bezlaktózové mléčné výrobky: Můžete vyzkoušet bezlaktózovou verzi mléčných výrobků, jako jsou jogurty, sýry a máslo. Tyto výrobky jsou vyrobeny pomocí laktázy, enzymu rozkládajícího laktózu, a jsou snadno stravitelné.
  3. Mléčné výrobky s nízkým obsahem laktózy: Existují i mléčné výrobky s nízkým obsahem laktózy, které mohou být dobrou volbou pro lidi s mírnou intolerancí. Tyto výrobky obsahují menší množství laktózy než běžné mléčné výrobky.

Jak zjistit intoleranci laktózy?

Je několik způsobů, jak zjistit, zda trpíte intolerancí laktózy. Můžete navštívit praktického lékaře, který vám provede test intolerance laktózy (na základě krevních testů). V lékárně můžete zakoupit test na to, abyste zjistili, zda máte alergii na mléko (pozor ne intoleranci laktózy). Dodržování bezlaktózové diety a hledání vhodných náhradních potravin vám umožní užívat si plnohodnotný a pohodlný život bez nepříjemných příznaků intolerance laktózy.

Jaké jsou projevy intolerance laktózy u kojenců?

U kojenců se intolerance laktózy může projevit různými způsoby. Mohou trpět nadýmáním, plynatostí, trápí je křeče v břiše, průjem, neklid a nespavost. Pokud si všimnete těchto příznaků, konzultujte je s pediatrem. Zakoupit můžete speciální kojenecká mléka bez laktózy, která mohou být vhodnou volbou pro kojence s intolerancí laktózy. Intolerance laktózy je stav, který vyžaduje individuální přístup a správnou diagnózu.

Držím vám palce. 🙂

Hrasekvlusku.cz, Zdroj: autorský článek

Hrasekvlusku.cz
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0